Jaki karmnik wybrać? 5 najlepszych typów karmników dla ptaków
Jaki karmnik wybrać dla ptaków? Tu znajdziesz opisy i zdjęcia 5 najlepszych rodzajów karmników. Odpowiednie dla ptaków, wygodne dla ludzi.
Jakiż szary i pusty jest nasz zimowy krajobraz! Pierwsze przymrozki, przenikliwy wiatr, błoto i wszechogarniający smutek. Nie daj się ponieść temu nastrojowi, tchnij życie w swoje zimowe otoczenie! Taką ożywiającą rolę spełnią doskonale szczebiotliwe ptaki. Jaki karmnik wybrać, aby się rozgościły i umilały Ci zimę swoją obecnością? Pokażę Ci 5 rodzajów karmników, na pewno znajdziesz wśród nich coś dla Ciebie i Twoich skrzydlatych przyjaciół.
1. Karmnik tubowy
To proste rozwiązanie: tuba z tworzywa sztucznego z otworami na dole, z których ptaki pobierają tyle pokarmu, ile chcą. Kupując go, zwróćcie uwagę czy posiada podpórkę na ptasie łapki wykonaną z tworzywa, czy metalową. W czasie mrozów metal staje się lodowaty, natomiast tworzywo ma właściwości izolacyjne. Karmniki tubowe z poniższego zdjęcia są niewielkie, a zatem lekkie i łatwo je można wszędzie powiesić.
To, co cenne z punktu widzenia bezpieczeństwa i zdrowia ptaków, to że w karmniku tubowym nie da się zanieczyścić pokarmu. Dlatego ptaki nie będą się zarażały bakteriami i wirusami przenoszonymi w odchodach.
2. Karmnik drewniany z zasobnikiem
Karmniki z zasobnikami nie muszą być plastikowe, mogą być drewniane! Idealnie nadają się dla osób, które cenią sobie naturalne materiały i tradycyjny wygląd karmnika w ogrodzie. Pokarm pozostaje suchy, czysty i bezpieczny w zasobniku. Przez przezroczystą szybkę z PMMA widać, czy trzeba go już dosypać, czy można jeszcze poobserwować ptaki z ciepłego domu. Z takich karmników skorzystają małe ptaki. Gołębie, sroki, gawrony czy kawki są za duże. Dlatego są to doskonałe karmniki, jeśli dokarmiamy ptaki wśród zabudowy miejskiej. Na osiedlach mieszkaniowych z dużymi ptakami jest kłopot, ponieważ mocno brudzą. A z karmnika z zasobnikiem skorzystają tylko wesołe maluchy: wróble, rudziki, sikorki i inne.
3. Karmnik na szybę
Chcesz mieć ptaki tuż przy Twoim oknie? Nic prostszego! Ten malutki karmniczek jest lekki, zmieści się w nim zaledwie garść pokarmu. I dobrze! Gdyby był większy, przyssawki mogłyby nie wytrzymać ciężaru. A tak, jeśli tylko przyczepimy go do czystej szyby, może wisieć całą zimę. Łatwo go umyć.
Zwróć uwagę na sposób na brudy, jakie zostawiają ptaki po obiedzie: aby nie zanieczyszczały parapetu, postaw na nim skrzynkę. Możesz latem trzymać w niej pelargonie czy inne kwiaty balkonowe, a zimą zrobić małą aranżację ze świerkowych gałązek. Całość wiosną wyrzuć na kompost.
4. Stacja dokarmiania, jeśli nie wiesz, jaki karmnik wybrać, wybierz kilka!
A to rozwiązanie dla osób, które chcą zwabić wszelkie możliwe gatunki ptasich gości. Rozmaite karmniki na różne rodzaje pokarmu plus poidełḱo. Zimą woda dla ptaków jest bezcenna, bo dostępny pokarm jest najczęściej suchy. Kałuże na posypywanej solą drodze to też kiepskie źródło wody. Dlatego dla dobra ptaków możemy im zorganizować kompleksową obsługę: jedzenie i picie. Od tej pory w Twoim ogrodzie będzie prawdziwa ptasia restauracja!
5. Karmnik na kule tłuszczowe
A może wolisz dawać ptakom tylko produkty tłuszczowe: kule, batony, choinki czy serduszka z łoju? W dziale pokarmy dla ptaków znajdziesz duży wybór dobrych tłuszczów.
Myślę, że teraz już wiesz, jaki karmnik wybrać dla Ciebie i Twoich skrzydlatych gości. Wszystkie karmniki ze zdjęć znajdziesz tu.
Jaki karmnik wybrać, bo wybór jest duży. A ptaki czekają na Twoją decyzję…